Her ne kadar yiyeceklerin son kullanma tarihine gereken önemi verilse de bazen dikkatlerden kaçabiliyor. Ancak, son kullanma tarihi gerçekten büyük bir önem taşımaktadır. 

Son kullanma tarihi nedir?

Son kullanma tarihi, yiyeceğin raf ömrünü belirten tarihtir. Başka bir deyişle, yiyeceğin üretildiği tarihten bozulacağı tarihi işaret eder. Ayrıca, tarihte değişikliğe sebep olabileceği için sıcaklık, ışık ve oksijen gibi etkenleri de göz önünde bulundurulur. 

Bir yiyecek bir çok farklı sebepten bozulabilir. Sebebi ne olursa olsun koruma yöntemleri ile yiyeceğin durumu kontrol altına alınmalıdır. Bu yöntemler arasında soğutma ya da dondurmayı söyleyebiliriz. Bu yöntemler sayesinde yiyecek uzun süre iyi durumda kalabilir.

Her halükarda, bu tarih oldukça önemlidir. Sağlığınıza tehdit oluşturabileceği için bu durum özellikle süt ürünleri ve et gibi kolay bozulan yiyecekler için geçerlidir. Bilmiyor olabilirsiniz; ancak yiyeceklerin üzerine son kullanma tarihi ya da “tavsiye edilen tüketim tarihi” koymak hukuken bir zorunluluktur.

Son kullanma tarihi her yiyecek için aynı şekilde kullanılmaz. Hatta, bir çok farklı şekilde kullanılabilir:

  • 3 aydan fazla saklanmaması gereken yiyeceklerin üzerinde gün ve ayı belirten “tavsiye edilen tüketim tarihi” ya da “son kullanma tarih” bulunmalıdır.
  • Yiyecek 3 aydan fazla saklanabiliyorsa, ayın yanında yıl da belirtilmelidir.
  • Yiyecek 18 aydan fazla saklanabiliyorsa, son kullanma tarihine yıl da eklenmelidir. 

Abant Makina 1974 yılından itibaren gıda ürünlerinin kodlanması için teknolojiyi yakından takip ederek ürettiği cihazlar ile Türkiye’nin  yanı sıra Dünya’da  insan sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Bize Ulaşın

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar