Karekod, emek ve zaman sarfiyatını en aza indirmek maksadıyla verilerin kare veya dikdörtgen şeklindeki bir simgeye gizlenmesi olarak tanımlanabilir. Bir okuyucu yardımıyla yorumlanıp içerdiği verilerin elektronik ortama aktarılmasıyla emekten ve zamandan tasarruf edilir.

Karekod, akıllı telefonlar tarafından okunabilen iki boyutlu bir barkoddur. İki boyutlu bir barkodda 4000’den fazla karakteri kodlamaya izin verir. Kare kodlar kullanıcı tarafından metin görüntülemek, URL açmak, adres defterine bir kişi kaydetmek veya metin mesajları oluşturmak için kullanılabilir.

QR Kod, içerisinde bir  çok görsel materyal ve link yapısı barındırabilmesinden dolayı bir anda pazarlama ve reklam sektörününde vazgeçilmezi haline gelmiştir. Çeşitli alanlarda tercih edilen QR Kod, duraklarlardaki reklam panolarında, dergilerde, gazete ve kartvizitler gibi bir çok alanda sıklıkla kullanıldığını görüyoruz.

Karekodun Kullanıldığı Alanlar
Karekodlar, eczacılıktan otomotive, gıdadan imalat teknolojilerine birçok alanda kullanılmaktadır. Karekod teknolojisinin kullanıldığı  alanlardan bazı örnekler:
► Website tanıtımlarında link bağlantısı verebilirsiniz.
► Alışveriş ürünlerinde kullanılabilir.
► Belirli kodlar ile SMS yollamak amaçlı kullanabilirsiniz.
► Tabela ve reklamlarda kullanılabilir.
► Bilet vb belgelerde kullanılabilir.
► Tanıtım bilgileri için uzun uzun sayfalar yerine karekod kullanılabilir.
► İlaç küpürlerinde kullanılabilir.
► Fabrikalarda ve üretim tesislerinde hata tespiti ve parça, ürün izlenmesi için kullanılabilir.

Bize Ulaşın

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar