Plastik ambalajlar uzun yıllardır gıda ve birçok sektörde kullanılmaktadır ama en çok içecek imalatından kullanılmaktadır.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre kullanılan ambalaj türleri arasında PET şişe %31’ini kapsamaktadır. Plastik şişler ucuz, hafif ve uzun bir raf ömrüne sahip olduğu çok fazla tercih edilmektedir.

Plastik şişe kodlama işlemi üreticiler için çok önemli bir konudur, ürünlerin tüketiminin kontrollü şekilde sağlanması için üreticilerin şişe içerisindeki ürünün besin değerleri, raf ömrü, içerikleri hakkında bilgileri takip etmeleri gerekir.

En önemlisi müşterilerin gıda güvenliğini sağlamaktır bu sebepten ötürü plastik üzerine inkjet kodlamanın yeri çok önemlidir.

Çalışma Ortamı

İçecek üretim hatlarını kodlama sistemi ararken çalışma ortamına uygun cihazların araştırılması gerekiyor, Nem, Sıcaklık, Soğukluk bu koşullardan etkilenmeyen bir kodlama sistemi gerekmektedir. Genelde kodlama sistemleri PET üzerine baskı yapmak için solvent bazlı mürekkep kullanırlar, alt tabakada nem olduğu için baskı kalitesi soluk kalır ve baskı silinir. Kuruma süresi, yazının şişe üzerinde tutunması, sistemin doğru noktaya doğru açı ile baskı yapması çok önemli konulardır.

Hx Nitro özel mürekkebi sayesine kuruma ve tutunma sorunu yaşamadan pet şişe üzerinde baskıda kullanılmaktadır.

Titreşim Konusu

Üretim hatlarında çalışma esnasında titreşim oluşur bu titreşimden ötürü kodlama sistemleri etkilenir ve baskıları dağınık ve net olmayan şekilde yapar. Kodlama yapacak sistemin hafif ve mürekkep atma mesafesinin uzak olması gereklidir.

Hx Nitro Kodlama sistemi hafiftir ve titreşim sorunlarına karşı özel olarak geliştirilmiştir.

Maliyet

Özellikle küçük ve orta seviyedeki üreticilerin karşılaştığı en büyük problem cihaz maliyetleridir. Kolaya kaçıp çok ucuz fiyatlı kodlama sistemleri alınmaktadır ama bu cihazların kaliteleri çok düşüktür uzun vadede üretici firmayı zarara uğratmaktadır. CIJ ve Lazer yazıcılar maliyeti yüksek sistemlerdir sıkça servis ve bakım ihtiyacı duyarlar ve yedek parçaları da oldukça yüksek fiyatlardadır.

Termal Mürekkepli yazıcılar oldukça uygun maliyetlidir ve kodlama sistemlerinin yapması gereken bütün işlevleri kolayca gerçekleştirmektedir.

Bize Ulaşın

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar