Parti Numarası üretici tarafından ürünlere veya ürün paketlerine verilen numaradır. Parti Numarasına alternatif olarak Kod Numarası, Lot Numarası, Batch numarası olarak da adlandırılmaktadır.

Lot Numaraları benzer gruplarda ki ürünlere verilen sayılardır, genellikle şişe etiketlerinde, paketlerde ve karton ambalajlarda saat ve tarih baskılarının yanına yazılır.

Üreticiler ürünlerine parti numaraları atamak için birçok farklı yolu kullanmaktadırlar. Bunlar üretim tarihi, son kullanma tarihi ve yıl gibi farklı bilgilerin sayılarını kombinasyonundan oluşturulmaktadır.

Ancak Lot Numarası değişmeyen bir faktördür, Lot numarası yalnızca o belirli ürün grubu için geçerli olan benzersiz rakam kombinasyonundan oluşmaktadır.

Lot numarası kodlama işleminde Termal İnkjet (TIJ) , Lazer Markalama, Sürekli Mürekkep Püskürten(CIJ) ve Termal Transfer (TTO)  yazıcılar kullanılmaktadır.

Lot Takibi Nedir ?

Lot ve Batch numarası takibi baştan sona tedarik zinciri boyunca ürün bilgilerini izlemek ve erişmek için kullanılan bir sistemdir. Barkod tarayıcı ve envanter, stok yönetimi yazılımları ile takipleri gerçekleştirilir. Örnek: Mayonez şişesi üzerinde yazan lot numarası şişenin yapımında kullanılan hammaddenin nereden geldiğini gösterilebilir, sayı kombinasyonu ile bu bilgi şişe üzerine kodlanabilmektedir. Teslimat ve sevkiyat süreçleride bu kombinasyonlar sayesinde takip edilebilir.

Lot Numarası Neden Önemli ?

Lot Numarası stok takibi, kontrolü ve stok geri çağırma konusunda oluşabilecek krizlerin ortadan kalkmasında önemli bir faktördür. Belirli bir ürünün geri çağrılması ve imha edilmesi durumunda lot numarası imha edilecek veya geri çağırılacak ürünleri tespit işlemi yapılmaktadır.

Lot Numarası ve Seri Numarası Arasındaki Fark

Lot numarası aynı ürün grubunum takibi için kullanılmaktır fakat Seri Numarası farklı bir durumdur Seri Numarası her ürünü ayırt etmek için birbirinden farklı ürünleri farklı numaralar ile belirtilmesidir. Yalnızca farklı ürünleri ayırt etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı markanın tek tek ürünlerini ayırt etmeye de yardımcı olur.

Lot Numarası Baskısı için Önerilen Teknolojiler

Lot numarası ve benzeri kombinasyonları ürünler üzerine kodlamak için çeşitli teknolojiler mevcuttur.

Yüksek kalitede ve okunabilir baskılar için Termal İnkjet (TIJ) sistemleri hem ekonomik hem de performanslı sistemlerdir. Bakım maliyeti bulunmayan Hx Nitro Akıllı Kodlama Sistemi kolay kullanım yapısı tamamen Türkçe ara yüzü ve telefon ile uzaktan kontrol edilebilir özelliği sayesinde Lot numarası baskısı işleminde üreticilerin gözdesi olmaya devam etmektedir.

Hx Nitro Akıllı Kodlama Sistemi hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

lot numarası nedir? Lot Numarası Nedir? Lot 2 lot numarası nedir? Lot Numarası Nedir? Lot 2

Bize Ulaşın

Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar